20 Nisan 2008 Pazar

Bozkurt İşareti ve Sağ Yumruk
Bozkurt İşareti ve Sağ YumrukEl ile yapılan kurt işareti, yaklaşık 10 asırdır Gagauz Türkleri tarafından yapılmaktadır.1984 yılında Gagavuz Kültür Bakanı Maria Maruneviç, Ankara Bulvar Palas Oteli'ndeki bir toplantıya katılmıştı. Toplantının yapıldığı salona Bozkurt işareti yaparak girdi. MHP'liler bu işareti çok beğendiler ve o günden sonra kendilerine mâl ettiler. Gagavuz (Gök Oğuz) Türkleri Bozkurt işaretini yüzlerce yıldır selamlaşmak amacıyla kullanırlar.
Yani binlerce yıllık Türk simgesini Hıristiyan olmalarına rağmen Gagauz yani Gök Oğuzlar unutmamış el işaretiyle simgeleştirmişlerdir .Bir yorum:

Vatan satanlara, düşmana tepki gösterirken, ' Bozkurt Selamı ' verilmez. Onlara verilecek en güzel, en kestirme mesaj, havaya kalkan, sıkılı bir yumruktur. Bu yumruğun balyoz gibi tepelerine ineceğini, sabırsızlandığımızı, kabımıza sığmadığımızı göstermek açısından, tepkinin en açık izah şeklidir yumruk.

HELE Kİ SAĞ YUMRUK !

*Ötüken


Bozkurt işaretinin kullanılmaya başladığı dönem 12 Eylül fırtınasının Ülkücü Hareket üzerinden geçmesinden sonradır. Bir dönemin kapanıp başka bir dönemin açılmasına sebep olan 12 Eylül darbesi kuşkusuz ülkücüleri bir değişime zorlamıştır. Bu anlamda bozkurt işaretini fikir, siyaset ve harekette bir değişimin sembolü olarak görmek yanlış olmaz. Sağ yumruk ise 12 Eylül öncesinde kullanılmıştır. Ana sayfada yer alan cezaevinden bir görüntüde de yer aldığı gibi.

Neden Sağ yumruk?

Sağ yumruk muhafaza etmeyi, öze dönüşü, birlik beraberliği, düşmana göz dağı vermeyi, Hak yolda verilen mücadelenin devamlılığını sembolize etmektedir.

Son olarak Üstad Necip Fazıl'ın sözleriyle bitirelim;


NE PUT ADAM, NE HAM YOBAZ, NE BOZKURT

YENİ NİZAM, YENİ İNSAN, YENİ YURT


9 yorum:

Haktan Tekin dedi ki...

Bozkurt işaretini siyasi bir sembol olarak değerlendirenler, Türklüğün kültürel kökeninin ne olduğunu bilmeyenler ve Türklük düşmanlarıdır… Sağ ve sol elin yumruk haline getirilerek havaya kaldırılması bir siyasi göstergedir. Ülkemizde, bozkurt işaretini sadece Ülkücüler yapıyorsa bu da, Türklüğe sahip çıkanların kimler olduğunu gösteriyor demektir…!

Kiraz Mery dedi ki...

Abi bir şey sorucam ülkücü işaretini yanlışlıkla sol elle yaptım bir şey olur mu? Hangi elle yapıldığını bilmiyordum.

Kiraz Mery dedi ki...

Abi bir şey sorucam ülkücü işaretini yanlışlıkla sol elle yaptım bir şey olur mu? Hangi elle yapıldığını bilmiyordum.

Kiraz Mery dedi ki...

Abi bir şey sorucam ülkücü işaretini yanlışlıkla sol elle yaptım bir şey olur mu? Hangi elle yapıldığını bilmiyordum.

Unknown dedi ki...

Hicbirsey olmaz kardesim ne olacak

Adsız dedi ki...

Kardeşim bozkurt sağ elle yapılır. Sol elle yaptıysan da o kadar büyük bi sorun değil için rahat olsun

Unknown dedi ki...

Bende sol ellen yapiyorum solak oldugum için bazi yobazlar yanlis algiliyor kullandigim el oldugu icin

Adsız dedi ki...

Ben sağ elimle Bozkurt işareti yapamıyorum bunun sebebi var mıdır bilen varsa lütfen söylesin sadece sol elimle yapıyorum sağla yapmaya kalktığımda serçe parmağım acıyor ve kalkmıyor

Matrakçı Kanal dedi ki...

Nerde yaptığın önemli Gayseride adamın şakağına levye sokarlar
Sağ el her türlü havaya kalkacak aga ...